Trans Kaçkar Trans Yayla Maçahel Pokut Kaçkar Çatl Artvin Yaylaları  
Doğu Karadeniz Yaylaları Gürcistan Özel ilgi ve tailor made turlar:  Botanik-Fotoğraf-Yaban Hayatı

 Mail yolla  Favorilere ekle

         englishDeutsch

       bize ulaş e-broşür ekran koruyucu bukla hakkında haritalar videolar üyelik

Fauna
Flora
Yöre Bilgisi

www.bukla.com
www.climbararat.com
www.butiktur.com
www.buklashop.com
www.kutupayisi.com

Fotoğraf arşivi
Yorumlar
Hakkımızda
Tur adı : Doğu Karadeniz Yaylaları
Kategori : KARADENİZ
Bölge : DOĞU KARADENİZ
Nakit Fiyatı : 895.- YTL  Taksit ve ödeme koşulları için arayınız.
  HAZİRAN EKİM ARASI HER HAFTA KESİNTİSİZ. Tarih için arayınız.
Tur özeti

 
: Bu turumuz tüm Doğu Karadeniz'i özetleyen bir turdur. Biz boydan boya klasik Karadeniz turları yerine daha lokal olan ve Karadeniz'in özünü oluşturan Doğu Karadeniz'i mümkün olan en güzel şekliyle sunuyoruz.

Doğu Karadeniz'i görme ve tanıma fırsatı bulacağınız bu turda; Sümela Manastırı, Fırtına Vadisi, Ayder Yaylası, Pokut ve Sal Yaylaları, Kaçkar Dağı, Aşağı ve Yukarı Kavrun Yaylaları, Borçka Karagöl, Avusor Vadisi, Laz Yaylaları, Hacızeni, Peryatak, Dobaye, Taşlık Yaylaları, Büyük Deniz, Küçük Deniz ve Karadeniz gölleri, Zil Kale, Palovit Şelalesi, Çaymakçur Yaylası, göreceğiniz yerlerden bazıları.
   
Aktivite - Kimlere

 
: Turumuz gerçek anlamda bir yayla turudur. Yayla'da konaklayıp yayla yaşantısının birebir içinde olacaksınız. Günlük 2-4 saatlik kolay yürüyüşlerin yapılmaktadır. Elbetteki sizi zorlayacak yürüyüşler olacaktır ama rehberlerimiz sık sık mola vererek ve yürüyüş temposunu ayarlayarak hafifletecektir.

Genel bir profil verecek olursak turlarımıza katılım ortalama 25-35 yaş arası ağırlıklı olmak üzere, 20-55 yaş arası değişmekte ve genelde %60'ını bayanlar oluşturmaktadır. Yine büyük ağırlıkla İstanbul'dan gelen, ve çalışan insanlardır.

Saatlerce güneşin altında yatmak istemeyen, açık büfe restoran kuyruklarından sıkılan, onlarca kişi ile tatile çıkmak istemeyen, farklı bir tur arayan ve en önemlisi deneyim kazanmak isteyen sağlıklı herkes katılabilir.

Turumuz belkide, tamamı ile tatil anlayışınızı değiştirecek.
   
Zorluk Derecesi

 
: Turumuz günde ortalama 2-4 saat yürüyüşleri olan sizi fiziksel olarak zorlamayacak, yürüyüşlerin hem kısa hem kolay tutulduğu bir programdır. Tabi her ne kadar zorlamayacak desek te bazı parkurlarımızda yokuş çıkmak gerekebilir. Bu durumda sık sık mola verip ve tempoyu düşürüp kolaylaştırıyoruz. Yinede bu zorlu günlerde yürüyüşe katılmayıp yaylada vakit geçirme şansınız var.

Herhangibir sağlık problemi olmayan ve yürüme problemi olmayan herkes katılabilir. (Bu arada belirtelim, yürüyüşlere katılmak mecburi değil. Yürümediğiniz zamanlar yaylada vakit geçirebilirsiniz.) Deyim yerindeyse 7 den 77 ye herkes katılabilir.

Yürüyüşlerimizde sık sık mola verilir ve yürüyüş temposu en yavaş yürüyene göre ayarlanır. Elbette bazen nefes nefese kaldığınız anlar olacaktır fakat yürüdüğünüz yerlerin güzelliği ile yorgunluğunuz aklınıza bile gelmeyecek. Her güzel şeyin bir bedeli olduğunu unutmayın. Ve yürüyüşleri gözünüzde büyütmeyin, çok şükür bu güne kadar kimseyi yürüterek öldürmedik. :))
   
Turun Farkı

 
: Turumuz 15 kişilik butik bir yayla turudur. Fakat gazetelerde boy boy çıkan sözde yayla turlarında çok farklıdır.

Biz sizin 45 kişilik otobüslerle binlerce kilometre götürüp perişan olmanızı istemiyoruz, biz Karadeniz'i otobüsün penceresinden görmenizi istemiyoruz, biz sizi otelden otele taşınıp hergün bavul toplayıp, bavul açmanızı istemiyoruz, yayla turu diyip şehir merkezlerindeki yıldızlı otellerde konaklamanızı istemiyoruz, yöresel yemek diyip, ağzınıza 1 parça laz böreği koyup açık büfe kuyruklarında beklemenizi istemiyoruz. Biz diğerleri gibi mevki adlarını yayla diye sunmuyoruz, yolda durmadan geçtiğimiz yerleri programda varmış gibi göstermiyoruz, maliyetten kaçmak için görülmesi gereken yerleri programdan çıkarıp çay bahçesi, sınır kapısı, bilmem ne köprüsü diye programı şişirmiyoruz.

Biz çok iyi biliyoruz ki Karadeniz'e ömrünüz boyunca 1 yada 2 kez geliyorsunuz ve buna değmesini istiyorsunuz. Sizinde şunu bilmesini istiyoruz ki; bizde her gidenin memnun ayrılıp, daha çok insanı yayla turu için özendirmesini istiyoruz. Bu yüzden biz size en iyisini sunabilmek için canla başla gayret ediyoruz.

Herşeyden önemlisi bu turda deneyim edineceksiniz. Yayla yaşantısına, yayla kültürüne ve folklorüne çok yakından tanık olacaksınız. Yaylalarda insanlarla sohbet etme fırsatınız olacak, horona katılıp tulumun ezgisi ile coşacaksınız, yöresel yemeklerimizi tadacaksınız, en güzel tatil fotoğraflarınızı çekeceksıniz, doğasını tanıyacaksınız...

Folklorü, müziği, mutfağı ve yaşam tarzı sadece tanımanızı değil sizi bu yaşamın içine sokup birebir etkileşim içinde olmanızı istiyoruz. Diğer turlardan farklı olarak yeni deneyimlerle evinize dönmenizi istiyoruz.

Bu turumuzun diğer turlardan bir farkı daha var. Turumuz 15 kişilik ve hemen hemen aynı tatil anlayışına sahip, ortak değerleri olan kişiler. Bu yüzden gruplarımız çok çabuk kaynaşmakta ve tur dostlukları uzun yıllar devam etmektedir.

Evet turumuz ucuz değil. Ama en iyisi. Detaylı okuduğunuzda bu farkı sizde göreceksiniz. 40 yılda bir Karadeniz'e geliyorsanız biliyoruz ki en iyisini almak istersiniz, hayatınız boyunca beklediğiniz ve özlediğiniz tatilin ''yahni'' ye dönmesini ne siz istersiniz ne biz arzu ederiz. Çünkü hizmet sektöründe kalite detaylarda gizlidir.


Turumuz dolu dolu 7 gece yayla konaklamalıdır.
Uçağınızın havaalanına inmesi ile tur başlar, uçağınızın havalanması ile tur biter, bu süre içindeki tüm geziler ve hizmetler fiyata dahildir.
Turda ekstra ücret toplanmaz, ekstra masrafınız olmaz. Herhangibir olumsuzluk durumunda (hava koşulları vs..) rehberiniz deneyimi ile size alternatif bir program sunacaktır.

Rehberler profesyonel kokartlı, güler yüzlü ve tecrübeli rehberlerdir. Rehberlerimizin yöreden olmasına çok özen gösterdik. Çünkü kimse size bu kadar can-ı gönülden rehberlik edemez.

Konaklama tesislerimiz o yaylanın yada yerin en iyi tesisleridir. Mutlaka sizlerinde Akdeniz Ege koşullarında tesisler beklemediğinizi biliyoruz fakat evsahiplerimizin içtenlikleri, bölgedeki turizm altyapı eksikliklerini hoşgörmenizi sağlayacağına eminiz.

Ve en önemlisi biz size bu sayfada mümkün olan her detayı vermeye çalıştık. İki satır yazıp sizin daha farkında olarak tura katılmanızı istedik. Eksik bilgilendirmenin katılımcılarda farklı beklentilere yol açacağını ve bunun hayalkırıklıkları doğuracağını çok iyi biliyoruz. Ama bu demek değil ki biz herşeyi yazdık bizi aramayın. Bir de bizi yerimizde tanıyın, çayımızı kahvemizi için :)

Biz 17 yıllık tecrübemize ve 7 yıllık yayla turundaki liderliğimize güveniyoruz ve kimseyi incitmeden ''muhtemelen'' en iyisiyiz diyoruz.
   
Ödeme Koşulları

 
: Turlarımıza 2 şekilde kayıt olabilirsiniz.
1- Telefonla yada ofise gelerek Bukla operatörü aracılığı ile
2- Web sitemize ücretsiz üyelikle online olarak.

Web sitemize üye olduğunuzda sistem size bir şifre yollayacaktır. Bu şifre ile giriş yaptığınızda ödeme seçenekleri söyledir:
-banka havalesi ile ödemeyi seçebilirsiniz
-kredi kartı ile tek ödemeyi seçebilirsiniz,
-kredi kartı ile taksitli ödemeyi seçebilirsiniz
-mail order ile turda ödemeyi seçebilirsiniz
-yada ön rezervasyon yapabilirsiniz.

Şayet TC kimlik numaranızı vererek üye olmuşsanız siz artık bir gold üyesiniz ve otomatik olarak indirimli fiyatları göreceğiniz gibi birde nakit taksit yöntemi sunulacaktır.

'Nakit Taksit' 'gold üyeler' in otomatik göreceği bir yöntemdir. Nakit taksit yöntemi turun nakit fiyatının vade farksız 3 e bölündüğü yöntemdir. Mail order formunu kredi kartı ve diğer bilgilerinizi eksiksiz olarak dolduruyorsunuz fakat biz kartınızdan tahsilat yapmıyoruz, günü geldiğinde siz havale yada elden ödeme yapıyorsunuz. Şayet taksit günü ödeme yapamıyorsanız biz formdaki bilgilere dayanarak ve sizi haberdar ederek kredi kartınızdan miktara %7.5 ilave ederek tahsilat yapıyoruz.

Web sitemiz %100 güvenli 124 bit SSL sertifikası ile korunmaktadır. Kart bilgilerinize biz dahil hiçkimse ulaşamaz. Bilgiler Bankaların sanal posları üzerinden işlem görür.

İnternet kullanmıyorsanız satın alma işlemini telefonla Bukla operatörü aracılığı ile yapabilirsiniz.

Turlarımıza isterseniz satın almadan ön rezervasyon da yapabilirsiniz. Sistem size otomatik olarak bir opsiyon tarihi verecektir. Opsiyon tarihine kadar ödeme yapmadığınız durumda kaydınız silinecektir.

Üyelikle kendi adınıza veya grup adına çoklu kayıt yapabilirsiniz. Daha sonra bu bilgileri güncelleyebilir, ön rezervasyonunuzu kesinleştirebilir yada iptal edebilirsiniz.

Turu web'den satın aldığınızda sistem size otomatik voucher yollayacaktır.
   
İndirimler : Üyelerimiz sisteme şifreleri ile giriş yaptığı takdirde sistem sizi tanıyacaktır ve üyeler için o turda sunulan avantajları otomatik olarak size sunacaktır. Üye olabilmek için üyelik formunu eksiksiz doldurmanız yeterlidir.

Sistem yine o tur için belirlenmiş grup indirimi, cocuk indirimi, single farkı, triple indirimi gibi indirimleri otomatik olarak size sunacaktır.
   
Fiyata dahil

 
: Turumuz uçak havaalanına inince başlar, kalkınca biter. Bu aradaki her hizmet fiyata dahildir. Extra ücret toplanmaz. Bunlar:

Profesyonel rehberlik hizmeti
Tüm Konaklamalar
Müze ve örenyeri girişleri.
Tüm ara transferler
Havaalanı transferleri
Tüm yemekler (Kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri )
KDV
Güleryüz ve kaliteli hizmet

Ayrıca özel eğlenceler ve ücretsiz horon dersleri, asla unutamayacağınız anılar ve yeni bir siz dahil.
   
Fiyata hariç : Trabzon'a ve Trabzon'dan ulaşım. (Türkiye'nin her yerinden katılım olduğu için Havayolu ve karayolu ile ulaşım fiyata dahil edilmemiştir.)

Not: Rehberlerinizin ve kaptanınızın sizin rahatınız ve güvenliğiniz için canla başla çalıştığını göreceksiniz. Rehber ve kaptan bahşişi zorunlu değildir. Uygun gördüğünüz bahşişi rehbere teker teker değil grup olarak vermeniz daha uygun olur.

Not: Uçak fiyatları sabit değildir. Yani bir uçakta 69 YTL den 169 YTL ye kadar farklı fiyatta koltuklar vardır. Dolayısı ile az sayıdaki ucuz koltuktan bilet alma ihtimaliniz çok düşük. Ne kadar erken reervasyon yaparsanız o kadar ucuz bulma şansınız fazla. Bugün sistem 99 YTL ye verdiği bileti yarın 160 YTL ye çıkabilir. Ancak satın alırken gerçek rakamı öğrenebiliyoruz.
   
Grup sayısı : Turumuz maksimum 15 kişidir. 15 kişiyi aşılması durumunda ayrı bir tur açılır ve bağımsız olarak tur düzenlenir.

Turumuz kesin hareketlidir. Haziran ortasından ve Ağustos sonuna kadar 1 kişi olsanız dahi tur iptal edilmez yapılır.

Kapalı grup olabilmeniz için en az 10 kişi gereklidir. Tarih ve tur programı grup isteğine göre değişebilir. Kapalı gruplarda grup indirimi 12 kişiden sonra yapılır.

10 kişiden az kapalı grup taleplerinde farklı fiyat uygulanır.
   
Program

 
: Not: İlkgün ve son gün dışında aradaki gezilerin sıralaması değişebilir. Rehberiniz en uygun güne en uygun programı koyacaktır.

1. Gün Pazar: SUMELA MANASTIRI-AYDER
Buluşma noktamız Trabzon Havaalanıdır. İstanbul'dan kalkan uçağınız 1 saat 45 dakika sonra, Trabzon havaalanına inmiş oluyor. (Otobüsle gelenleri daha önce otogardan alıyoruz.). Rehberimiz sizi havaalanında karşılıyor. Eşyalarınızı aracımıza yerleştirdikten sonra Sümela Manastırı'na doğru yola çıkıyoruz. Manastır 406 yılında, Hristiyanlığın ilk dönemlerinde dağ gövdesinin içine oyularak yapılan gizli bir manastırdı. Manastırın yerini iki rahip rüyalarında görerek bulmuşlar. Bizans imparatoru Justinianus döneminde bazı ekler yapılmış. VI. yy'da yeniden yapılan manastır, 1360'da tekrar bir tamirat gördü. Rum Pontus Kralı III. Alexis yaptırdığı bugünkü binada taç giymişti. İki katı teras olmak üzere altı katlı olan manastırın 72 odası vardı. Her katta sekizer oda fresklerle süslenmişti. Fresklerin çok azı günümüze ulaşabildi. Binanın arkasındaki bahçede bulunan havuzlu çeşmenin suyu kutsal sayılmaktadır. Manastırın olduğu dik yamaca 1980 sonrasında rahat ulaşılabilsin diye bir araç yolu açıldıysa da biz sağlığı yerinde olanlara 200 metrelik yüksekliğe zig zaglar çizerek çıkan patikadan yürümelerini öneriyoruz.Bu manastırı inşa edenler tüm malzemeyi bu yoldan çıkarmışlar. Onların duygularını anlamanıza yardımcı olur.

Sumela Gezisinin ardından sahil şeridi boyunca Ardeşen'e oradan Çamlıhemşin'e oradan da Ayder'e varıp pansiyonumuza yerleşiyoruz. Hoşgeldiniz yemeği ardından istirahate geçiyoruz.
Araç yolculuğu: 4 saat
Yürüyüş: 1.5 saat orta zorlukta.

2. Gün Pazartesi: FIRTINA VADİSİ-PALOVİT ŞELALESİ-ÇİNÇİVA
Aracımızla Fırtına Vadisi boyunca sırasıyla Zil-Kale, Palovit şelalesi ve Konaklar'ı izleyen bir geziye başlıyoruz. Zil Kale (Kale-i Zir) Eski dilde aşağı kale anlamına geliyor, zamanında ticaret yolu üzerindeki koruma ve mola noktalarından biri olarak kullanılıyormuş. 14. ve 15. yüzyıllar arasında inşa edilmiş. Dış orta sur ve iç kaleden oluşuyor. Geçtiğimiz yıllarda geçirdiği restorasyondan sonra şu anda tüm kale gezilebiliyor.

Gezi programı dahilinde olan Palovit şelalesi ise 15 metre yüksekliğinde ve oldukça heybetli bir görünüme sahip. Şelalenin bulunduğu vadideki yol 5 sene önceki bir sel sonucunda yok olmuş. Aslında iyi de olmuş. Çünkü bir yere arabaların ulaşması o yerin yok olmasını hızlandıran en önemli faktör. Şelale'de mangal yapıp öğle yemeğimizi yedikten sonra Çinçiva Köprüsü ve Çinçiva Köyü'nü ziyaret edeceğiz. Köyde tarihi taş konaklar arasında 1 saatlik bir yürüyüşümüz olacak. Konakları görünce eskilerin mimari konusunda ne kadar zevkli olduklarını göreceksiniz. Ve hepinizin aklında bu konaklardan birine sahip olmak geçecek. Fakat maalesef imkansız:(

Fırtına Vadisi vahşi hayatını diğer bölgelere oranla daha fazla koruyabilmiş. Bunun sebebi az önce de bahsettiğimiz gibi araba ile ulaşmanın zorluğu. Yol toprak ve binek arabalarının kolaylıkla işleyemeyeceği kadar kötü olduğu için pek fazla insan gelmiyor. Sadece yayla insanları ve turistler. Gezerken şahin, atmaca, geyik gibi yabani hayvanları görme şansınız çok daha fazla.
Araçla: 2 saat
Yürüyüş: 3 saat. Kolay


3. Gün: POKUT-SAL
Bugünkü turumuz ancak 4 x 4 araçlarla ulaşılabilen Pokut ve Sal yaylaları. Pokut ve Sal defalarca dergilere konu olmuş muhteşem güzellikte 2 yayla. Tepe üstüne kurulu bu yaylalardaki tüm evler tamamen ahşap. Bakirliğini korumuş yaylalar vahşi bir ormanla çevrili. Manzara ise doyulmaz. Bir yandan deniz, bir yandan Kaçkar, bulut denizi ve bulutlardan başını çıkarmış dağ adacıkları. Etrafı balta girmemiş bir doğal yaşlı orman ile çevrili olan Pokut'a doyamayacaksınız.

Eğer şansımız varsa ve biraz geç dönmeyi göze alabiliyorsa rehberimiz, güneşi Sal'da batırmanın tadı hiçbir şeyde yok. Dönüş yolumuz tıpkı çıkış yolumuz gibi bol çamurlu. Camel Trophy görüntülerini hatırlarsınız. Pek farkı yok. Ama merak etmeyin şoförlerimiz çok deneyimli.
Araçla: 3 saat
Yürüyüş: 2 saat kolay

4. Gün: KAVRUN-DENİZ GÖLLERİ
Bugünkü programda Aşağı ve Yukarı Kavrun Yaylaları, Büyük Deniz, Küçük Deniz ve Karadeniz gölleri var. Aşağı Kavrun Yaylası(1800 m) 8 sene önce düşen bir çığ sonucu hane sayısında önemli kayıplar yaşadı. Hatta bir ara yaylaya kimse gelmeyince yok olma tehlikesi yaşadı. Fakat şu anda yıkılan evlerin yerine yenileri yapıldı ve canlılığını koruyor.

Yukarı Kavrun Yaylası ise (2200 m) bölgenin en büyük ve en tanınmış yaylalarından biri. Kaçkar Dağı?nın kuzey çıkış rotası bu yayla üzerinden geçtiği için geçmişte ve günümüzde önemini korumaktadır. Hatta yerli ve yabancı turistlerle tanışan ilk yaylalardan olduğunu söyleyebiliriz. Buraya kadar toprak yoldan aracımızla çıkıyoruz, yürüyüş buradan başlayacak.

Kavrun Yaylası'nda fotoğraf molasından sonra yukarıya, göllerin bulunduğu bölgeye yürüyoruz. Bu parkurun ilk kısmı oldukça dik, yaklaşık 45 dakikalık yürüyüşten sonra nispeten düzleşiyor. Yaklaşık 2 saatlik yürüyüşten sonra Çegnovit'in Denizleri diye anılan Büyük Deniz, Küçük Deniz ve Mezovit göllerinden oluşan alana varıyoruz (3100 m). Bu göller birbirine çok yakın. Büyük Deniz Gölü adı gibi büyük olduğu ve eriyen kar sularıyla beslendiği için oldukça soğuk. Fakat Küçük Deniz Gölü sığ ve küçük olduğu için suyu girilebilecek kadar sıcak. Her ihtimale karşı mayo ve havlunuzu yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Çegnovit Gölleri'nin altında kalan ve Ceymakçur Vadisi?nin üst kısımlarında bulunan Karadeniz Gölü'nü(2850 m) ise yukarıdan seyredip pansiyona dönüyoruz.
Araçla: 3 saat
Yürüyüş: 5 saat biraz zorlu

5. Gün: HUSER-AVUSOR VADİSİ
Bugün Doğu Karadeniz'in en güzel yaylalarından birine gideceğiz. Huser Yaylası. Genelde katılımcıların en çok keyif aldığı gezilerden biridir. Hele birde hava güneşli ise bakmaya doyamayacağınız bir manzaraya sahip. Güneyde Altıparmak dağlarından başlayıp, Bulut, Kaçkar ve Verçenik'e kadar kesintisiz bir manzara, ayaklarınızın altında Polakçur, Avusor, Ceymakçur ve Kavrun Vadileri, Arkanızda Karadeniz sahil şeridi. Yani 0 m den 4000m ye kadar heryeri görebiliyorsunuz.

Huser'in yolu yok dolayısıyla Avusor'un altındaki Dobaye'den başlayıp 20 dakikalık yokuş yukarı çıkıştan sonra hafif inişli çıkışlı bir şekilde ve vadilerin içlerine doğru girip çıkılarak Huser Yaylası'na ulaşıyoruz. Öğle yemeğimizi yaylada yiyoruz. Sonra güneş altında çimenlerde biraz kestiriyoruz. Aman dalmayın yuvarlanırsanız taa Ayder'e kadar tutamayız sizi :)) Pansiyona dönüş farklı bir patikadan yapılıyor. Sürekli yokuş aşağı iniliyor.
Araçla: 1 saat
Yürüyüş: 4-5 saat orta zorlukta

6. Gün: BORÇKA-KARAGÖL-(BATUM)
Bugün sabah erkenden kalkıp aracımızla Borçka Karagöl'e doğru yola çıkıyoruz. Önce Ardeşen'e oradan Hopa'ya daha sonra Cankurtaran geçidinden geçerek Borçka ve Karagöl'e ulaşıyoruz. Karagöl bir doğa harikası. Ladin ve kayın ormanları arasında gizli bir cennet. Göl kıyısında yemeğimizi yiyip, sandal sefası yaptıktan sonra dönüşe geçiyoruz.

Bu arada Borçka Karagöl yerine Batum'a geçmek isteyenler olabilir. Onları Sarp sınır kapısına bırakıyoruz. Sınır kapısından sizi Batum'da gezidirecek rehber arkadaşa teslim ediyoruz. Rehberiniz türkçe biliyor. Yerel rehber. Sizi Batum'daki müzeleri, dünyanın sayılı botanik parklarından birini, akvaryum parkını kapsayan bir şehir turu yaptıracak. Maliyetler katılımcılar arasında bölülüşülüyor. Gürcistan'a vizesiz geçebiliyorsunuz 6 ay geçerli pasaportunuzun olması yeterli. Karagöl dönüşünde kararlaştırılan saatte aracımız sizi Batum rehberinizden teslim alıyor. Ve tekrar Ayder'e doğru yola çıkıyoruz.
Araçla: 3 saat
Yürüyüş: 2 saat kolay

7.Gün: ÇAYMAKÇUR
Bugünkü yürüyüşümüz için aracımızla Aşağı Ceymakçur Yaylası'na çıkıyoruz. Bu gün aynı zamanda Trans Kaçkar turunun dönüş günü. İsteyenler yaylada kalabilir, isteyenler de Yukarı Ceymakçur Yaylası'na kadar yürüyüp Kaçkar Turundan dönen grubumuzu karşılayabilir.

Öğle yemeği yendikten sonra araçla çıktığımız yolu yürüyerek Ayder'e dönüyoruz. Aracımız bu sefer Kaçkar grubunu alıp Ayder'e götürecek. Çünkü yorgun olan grubun biran evvel yıkanıp dinlenmeye ihtiyacı var.

Ve akşam BÜYÜK EĞLENCE. Trans Kaçkar ve Trans Yayla grupları ile birlikte dopdolu bir eğlence var horonlu kemençeli. Horon vurmadan İstanbul?a göndermiyoruz şimdiden söyleyelim. İsteyenler erkenden pansiyona dönebilir ama genelde bu gece uzun olur.
Araçla: 1 saat
Yürüyüş: 2-5 saat tercihe göre kolay.

8. Gün: Ayrılık günü. Sabah erkenden kalkıp valizlerimizi aracımıza yerleştirdikten sonra uçakla gidecekler havaalanına, otobüsle gidecekler otogara transfer ediliyor.. Bir dahaki seyahatinizde görüşmek ümidiyle.

Not: Yukardaki araç ve yürüyüş saatleri çıplak olarak verilmiştir. Yani sabah 9 da çıktığınız pansiyona akşam 4 ten önce dönmüyorsunuz. Yani gününüz dolu dolu geçer.

(Bir not daha; diyeceksiniz ki Uzungöl'ü neden gezmiyoruz. Uzungöl maalesef eskisi gibi değil, bu nedenle Uzungöl'ü programdan çıkardık. Göl kenarında çok fazla yapılaşma ve gölde kirlenme var. İnanın hayal kırıklığı yaşayarak görmenizdense size yerine çok daha güzel Pokut Yaylası'nı sunduk. Bırakın Uzungöl eski fotoğraflardaki gibi güzel bir yer olarak kalsın aklınızda...)
   
Yöre Bilgileri

 
: Bize en çok sorulan soru ''en iyi sezon'' sorusudur. Biz tur tarihlerimizi belirlerken mümkün olan en iyi dönemleri göz önüne alıyoruz. Tabi hiçbir şekilde sizlere güzel hava garantisi veremeyiz fakat genelleme yapacak olursak yaz döneminde havalar güzel olma eğilimindedir.

Şayet Antalya ya da Bodrum'a gitmiş olsaydınız ve yağmurlu sisli olsaydı inanın bizde çok üzülürdük ama Doğu Karadeniz Yaylaları'a yağmur, çise, sis, bulut... İnanın çok yakışıyor.

Bu demek değil ki turunuz siste, yağmurda geçecek. Ama bu olası durum sizi olumsuz etkilememeli. Kaldı ki yaz sezonu ve havaların iyi olma ihtimali kötü olma ihtimalinden daha fazla.

Malesef bölgemizin adı çıkmış dokuza inmez sekize. Şayet sisli olursa bişe göremem diye düşünüyorsanız bu yanıltıcı olacaktır. Sis de olsa yağmur da olsa biz bu turun sizin hayatınızın en güzel turu olması için gayret edeceğiz.

Aslında bölgeyi Türkiye'nin diğer coğrafyalarından ayıran en önemli özelliğide budur. Meteoroloji tahminleri dağlar için geçerli olmadığını, hele hele Kaçkar için hiç geçerli olmadığını söyleyebiliriz. Dağlar kendi havasını yaratır ve tahmin edilmesi çok zordur. Ama hiçbir hava koşulu programımızı yapmamızı engellemiyor.

Başınıza gelebilecek en kötü senaryo; kirpiklerinizden damlayan çise, sisler arasında kendini gösteren dağlar, büyülü ve gizemli ormanlar ve gürül gürül dere sesi içinde yapacağınız bol oksijenli bir yürüyüş olacaktır. Hiç fena diil değil mi? :))

Doğu Karadeniz yaylaları Kaçkar Dağları'nın eteklerine, en akıl almaz tepelerine, en güzel vadilerine kurulmuş yaylalardır.

Muhteşem manzaraları, temiz havası, sevecen insanı ile bambaşka bir dünya. Yüzlerce yayla arasından biz sizlere en güzel yaylalardan bir program yapmaya çalıştık. Genel olarak Rize Çamlıhemşin' e bağlı yaylaları ve Fırtına Vadisi'ni gezeceksiniz fakat bu programımızda ilave olarak Sümela Manastırı'nı da göreceksiniz.

Bu arada yayladaki hava sıcaklığının sahile göre 4-5 derece daha düşük olduğunu unutmayın. Kavrulan şehirlerden olmaktan çok daha iyi olduğunu düşünüyoruz.

Dağların kuzeyinde hüküm süren nemli ılıman iklim Karadeniz'deki bitki örtüsünün çeşitliliğini arttırmış ve yeşilin her tonunu görebileceğiniz bir tabiat harikası haline getirmiştir. Karadeniz'in güneydoğusunda yer alan Küçük Kafkasya, Pontus Alpleri veya bilinen adıyla Kaçkar Dağları, şaşırtıcı zenginlikteki doğası, yörede yaşayan hayvan türlerinin çeşitliliği yanında, farklı bir yaşam süren yöre halkını tanımak açısından da görülmeye değer bir bölgedir.

Uçsuz bucaksız yeşilliklerin arasına serpiştirilmiş masmavi gölleri ve yaylaları kolay kolay unutamayacaksınız. Türkiye'nin tek 'subtropikal yağmur ve sis ormanları' habitatları, eko sistemleri, 2500 çeşit bitki çeşidi, 250 kuş çeşidi, nadir yaban hayatı, alpin çayırları, buzul gölleri, buzulları, akarsuları, muhteşem milli parkları ve 3937 metrelik Kaçkar zirvesi ile Doğu Karadeniz, dünyanın korumada öncelikli 200 bölgesinden biri ilan edilmiştir.
   
Ulaşım

 
: Buluşma noktamız Trabzon Havaalanı'dır. (BULUŞMA SAATİ 09.30 trabzon havaalanıdır.) İSTEDİĞİNİZ UÇAK ŞİRKETİ İLE GELEBİLİRSİNİZ. TÜM HAVA YOLU ŞİRKETLERİNİN SABAH UÇUŞU MEVCUTTUR. KONU HAKKINDABİZDEN DE YARDIM ALABİLİRSİNİZ.

OTOBÜS İLE GELENLER TRABZON OTOGARINDAN ALINABİLİR.

DÖNÜŞ İÇİN UÇAK VEYA OTOBÜS BİLETİNİZİN SAAT 09.00 VE SONRASINA OLMASI GEREKMEKTEDİR.

Bukla bilet organizasyonunuzu yapar ve sizin adınıza biletinizi alabilir. Fakat uçağın rötar yapması gibi durumlarda sorumluluğumuzun olmadığını belirtmek isteriz. Sadece size yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Trabzon'a olan ulaşımlarınızı Havayolu ya da Karayolu ile yapabilirsiniz. Trabzon'a kadar olan ulaşımlar tur paketine dahil değildir.

Tur boyunca yapılacak ara transferlerimizi ise arazi şartlarına en uygun araç olan Ford Transit ile yapıyoruz.

Erken rezervasyonların yer ve ucuz bilet konusunda daha şanslı olduğunu belirtelim. Geç rezervasyonlarda bilet garantisi veremiyoruz.

Kademeli fiyat yönteminden dolayı uçak biletlerinin sabit bir fiyatı yoktur. Aynı gün içinde siz 130 milyona bilet alırken arkadaşınız 69 milyona alabilir. Her zaman erken rezervasyonu öneriyoruz.

BİLET İADE VE İPTALLERİNDE HAVAYOLU ŞİRKETLERİNİN İADE VE İPTAL KOŞULLARI GEÇERLİDİR.
   
Konaklama

 
: 7 gece ahşap pansiyon konaklamalıdır.

BUKLA OBERJ
Oberj, dağ evi demek. Orjinali Aubergedir. Alplerde küçük tesislerin ortak isimlerinden biride oberjdir.
Bukla Oberj Ayderin en yeni ve en güzel tesisi. Bukla tarafından işletilen ve yeni yapılan ikiz villadan oluşmaktadır.
Binalarımız alt katlar taş, üst katlar ahşap şeklindedir. Her bir villada 12 adet oda bulunmaktadır. Odalar banyo tuvaletli olup 8 tanesi ikişer kişiliktir, 4 tanesi 3 er kişiliktir.

Kışın yağan 3m kar ve ahşap yapı tekniğinden dolayı odalar standart otel odalarından daha küçüktür. Fakat biz Bukla Oberji çok keyifli vakit geçireceğiniz ve muhteşem bir mutfağa sahip olan bir tesis haline getirmeye çalışıyoruz. Lobide ve bahçede geçireceğiniz keyifli zamanlar, odaların küçüklüğünü önemsiz bir detay yapacağını umuyoruz.

Tesisimiz kaloriferlidir ve günün her saati sıcak su vardır. Ayrıca ücretsiz wireless internet mevcuttur. Her akşam çektiğiniz fotoğraflar projeksiyon ile gösterilir. Tesis içinde kesinlikle sigara içilmemektedir. Sadece bahçede içilmektedir.

Profesyonel aşçımız size ağırlıkla yöre mutfağı olmak üzere osmanlı mutfağının diğer lezzetlerinide sunacaktır.
Ayrıca barımızdan alkollü ve alkolsüz içecekleri extra olarak temin edebilirsiniz.

Tesisimizin kaplıcaya uzaklığı 350-400m dir.


KUŞPUNİ MOUNTAIN LODGE: Dağ evi tarzındaki tesis 13 odalı ve içi dışı tamamen ahşap, odalarda duş, tuvalet ve kalorifer mevcut. 2 ve 3 kişilik odalar var.
Pansiyonumuzda alkollü ve alkolsüz soğuk içecekleri extra olarak temin edebilirsiniz.
Ayrıca bilgisayar ve wireless internet de mevcut. Kuşpuni'de kesinlikle sigara içilmiyor. Sigara içenler avluya çıkıyor.

LILIGUM PANSİYON: Dağ evi tarzındaki tesis 12 odalı ve içi dışı tamamen ahşap, odalarda duş, tuvalet ve kalorifer mevcut.
2 ve 3 kişilik odalar var. Ayder'in yamaçlarından birine kurulmuştur.


Pansiyonumuzda alkollü ve alkolsüz soğuk içecekleri extra olarak temin edebilirsiniz.
Liligum'da kesinlikle sigara içilmiyor. Sigara içenler avluya çıkıyor.

KORU OTEL: Otel tamamen ahşap, 3 katlı, odalarda duş ve tuvalet ve kaloriferli ısıtma mevcut. Klasik otel işletmesi olmasına rağmen karadeniz insanının sıve sizlerin memnun olması için ellerinden geleni yapıyorlar. Genelde bu tesiste kalırken akşam yemeklerini dışarda alıyoruz.

Koru Otel'de de odalarda sigara içilmiyor. Malum, hepsi ahşap riske girmemek lazım:)

Single konaklama her 3 otelde de kısıtlıdır. İmkanlar doğrultusunda single konaklama vermeye çalışmaktayız. Gerek yetersizlik gerekse işletmelerin single konaklamaya sıcak bakmamasından dolayı single konaklama farkı yüksektir.
   
Yemekler

 
: Mümkün olduğu kadar sizlere yöresel lezzetler tattırmak istiyoruz. Tabi mevsim itibarı ile ününü çok duyduğunuz bazı karadeniz yemeklerini tatmanız mümkün olmayacak.

Kahvaltıda; doğal ürünlerle zenginleştirilmiş, bol çeşit.
Öğle yemeklerinde; gidilen yere göre kumanya, mangalda sucuk yöresel yemek veya restoranda yemek şeklinde olacaktır.
Akşam Yemeklerinde; yöresel tatlar, et yemekleri, hamur işleri, sebze yemekleri, salata ve tatlılar.
   
Yanında getir

 
: Turumuz zaten ucuz değil bir de bu tur için ayrı masraf yapmanızı istemiyoruz. Ama turun sizin için iyi geçmesi için ayakkabı ve yağmurluk konusunda azami dikkati ve fedakarlığı göstermenizi öneririz.

Satın alacağınız ekipmanların çok pahalı malzemelerden olmasına gerek yok. Mesela matara olarak yeni plastik süt şişelerini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çok pahalı polar mont ve pantolon yerine semt pazarlarında satılanlardan alabilirsiniz. Bunlar sizi yeteri kadar sıcak tutacaktır. Baton yerine yaylalarda bulacağınız sağlam sopalarda aynı işi görür. Eğer yürüyüş sporunu düzenli ve sürekli yapmayacaksanız malzeme için fazla para harcamanıza gerek yok.

Küçük sırt çantası; yürüyüş esnasında polar, matara, krem gibi sık kullanacağınız malzemeleriniz koyacağınız en az 30lt kapasiteli sırt çantası.

Yürüyüş ayakkabısı; yürüyüşler genelde patikalarda geçeceği için sert tabanlı ayakkabıları tercih etmelisiniz. Bunlar en az Cat marka botlar seviyesinde olmalıdır. Biz size su geçirmez özelliğe sahip trekking amaçlı botları öneriyoruz. Trabzon gezisi gününde spor ayakkabı veya sandalette giyebilirsiniz.

Yağmurluk; Genelde panço denen sırt çantanızla aynı anda giyebileceğiniz, bol ve ayaklarınıza kadar sizi koruyan özel amaçlı yağmurluklardır.

Baş: Yanınızda mutlaka bir bere bulundurun. Ayrıca sizi güneşten koruyacak güneş gözlüğü yüz ve dudaklarınız koruyacak kremler. Ve birde şapka.

Göğüs: Sizi rüzgardan koruyacak polar, bol t-shirt, sweat shirt yeterlidir.

Alt: Sentetik kumaşlı pantolonları tercih etmelisiniz. Bu tür kumaş ıslansa bile çok çabuk kurur ve ısıyı muhafaza eder. Şort da bulundurun. Kot önermiyoruz.

Ayak: Bol miktarda çorap getirmenizi tavsiye ederiz.

Matara: en az 1 lt lik su kabınız. Mümkünse termos özelliğine sahip ve sıcak su saklayabilecek mataralar. Ama 1 lt.lik plastik süt şişeleri de idare eder.

Fener: Çok büyük olmayan fakat yeterli ışık kaynağı olan yedek pilleri ve ampulü ile birlikte bir fener. Gece dolaşmalarında lazım olabilir.

İlkyardım: Rehberlerimizde ilkyardım malzemeleri olmasına rağmen her ihtimale karşı kendinize küçük bir ilkyardım çantası hazırlayın ve sürekli kullandığınız ilaçları bulundurun.

Doğa sporları, dağcılık ve fotoğraf ile ilgili alışverişleriniz için www.buklashop.com adresine göz atmanızı öneririz.
   
Bukla' dan

 
: Gündüz gezip gördüğünüz yerlerin fotoğraflarını akşam yemek sırasında ve sonrasında seyredebilmeniz için pansiyonumuzda bir projeksiyon aleti bulunduracaktır.

Ayrıca tesismizde bilgisayar bulunmaktadır. Kablosuz internet ile kendi dizüstü bilgisayarınızı getirip internet bağlantınızı ücretsiz sağlayabilirsiniz.
   
Kişisel ihtiyaç
 
: Turumuza katılan herkes 1618 nolu yasa gereği sigortalıdır. Bu sigortanın kapsamı yaralanma, tedavi ve turun kendisini kapsamaktadır.

Tur fiyatına her şey dahil. Sadece ekstra alacağınız yiyecek ve içecekler ve hediyelik eşya için yanınızda para bulundurmanız yeterli.

Bunun dışında bulunacağınız ilçelerde bankamatiklerinden para çekebileceğiniz bankalar şunlardır. Rize/Ardeşen: Akbank(Altın Noktalı), İş Bankası, Ziraat Bankası.Trabzon ve Rize şehir merkezinde: Hemen hemen her banka. (ilk ve son gün)

Kaplıca pansiyona 200m uzaklıkta. İsteyenler sabah erkenden ya da tur dönüşü her gün gidebilir. Giriş ücreti 7 YTL.
   
Bukla Notu

 
: Karadeniz'in ilginç ve rengarenk kültürel yapısını, sempatik ve eğlenceli insanlarını, kıpır kıpır horonunu, yöresel mutfağını, dağlarına serpiştirilmiş yaylalarını, festival ve şenliklerini doyasıya yaşamak için ideal bir program hazırladık.

Bu programın diğerlerinden farkı yukarıda bahsettiğimiz yerleri ve kültürü doya doya yaşamanız. Çünkü bu programa benzer programlar var ve bir haftanız otelden otele transferle ve sürekli otobüste seyahatle geçiyor. Bizim bir güne sığdıramadığımız bir yaylada 1 saat geçirmenin doyurucu olmayacağını düşünüyoruz.

Milli park sınırları içinde geçen yürüyüşlerimizde, hırçın bir doğal yapıya sahip bir bölgenin insanlarının nasıl bu kadar kendiyle barışık ve cana yakın olduğunu görecek ve şaşıracaksınız. .

Unutmadan, yayla çocuklarına vermek için yanınızda çikolata, şeker bulundurun, gözlerindeki sevinç ışıltısını görünce mutlu olacaksınız.

Biz biliyoruz ki siz de öncekiler gibi evinde horon cd leri dinleyecek, fotoğraflara bakıp bakıp iç geçirecek, gördüğünüz herkese bu turu anlatacak, önereceksiniz. Biliyoruz ki bu tatil hayatınızın en güzel hatıralarında yer alacak. Ve herşeye binlerce kez değecek...

DİKKAT: 1618 nolu yasa: içinde ulaştırma, konaklama, rehberlik, yemek hizmetlerinden biri veya birkaçının bulunduğu gezi, spor, toplantı, eğlence gibi her türlü organizasyonu kapsayan faaliyetleri ancak TURSAB üyesi seyahat acentaları yapabilir. Dernekler, vakıflar, klüpler, okullar, resmi ve özel kurumlar acentalar olmaksızın tur ve yukardaki faaliyetleri düzenleyemez. Lütfen gezinizin Türsab üyesi acentalar ile yapıldığına emin olur. Hukuk devleti vatandaşların duyarlılığı ile işler.

 


Rezervasyon ve bilgi için 212 245 06 35 pbx Çalışma saatleri 09.30-19.30  Mesai dışında  Okan: 532 645 0987 Bülent: 533 542 4474

İstiklal Cad. 415/2 Beyoğlu.       bukla@bukla.com